Raw food je náš životní styl, vítejte!

Přihlášení

Příběh naší zahrady- počátek změn

Letošní rok je pro mne hodně zvláštní. Dospěla jsem totiž do bodu, kdy jsem si uvědomila, že se potřebuji zastavit a věnovat čas pouze sama sobě a tak jsem  tento rok sama sobě darovala. Asi to může znít zvláštně, ale já jsem si ujasnila, že chci být zkrátka pro sebe teď ta nejdůležitější a vše, co budu dělat, bude v souladu s mými pocity.  A jak to tedy vypadá v praxi? Jednoduše- spím jak dlouho chci a kdy chci, jím, co chci, zkrátka všechno dělám pouze ve chvíli, kdy se mi opravdu chce a baví mě to. Při každé činnosti mám příjemné a naplňující pocity a ve chvíli, kdy cítím, že se do něčeho nutím, tak to přestanu dělat. Věřte, že to opravdu jde :) Dostala jsem se znovu do souladu se svou duší a pociťuji to i na svém těle.

Jedna z velmi naplňujících věcí, kterou jsem si do svého života přizvala, je proměna naší zahrady, protože cítím, že je velmi důležitou součástí mne samotné. V Okrouhlé žijeme již dvacátým rokem a zahrada u domu prošla za tu dobu mnoha malými změnami většinou podle času,  který jsem na ni měla, a ten  se odvíjel také od věku mých dcer. Různě jsem zakládala a rušila záhonky s květinami, jahodami, zeleninou, atd. Většinu zahrady vždy tvořil pravidelně sekaný trávník a sem tam nějaký většinou jehličnatý keř nebo strom. Několik ovocných stromků, které jsme po přistěhování zasadili, jsme po pár letech vykáceli, protože byly napadené různými chorobami a moc neplodily.  Asi před dvěma lety jsem pocítila potřebu, něco se zahradou začít dělat a začala jsem objevovat svět permakultury a přírodních zahrad. Zaujalo mě, že zahradničení nemusí být dřina a kolotoč stále se opakujících činností, ale že to může být velmi zábavná a tvořivá hra. Nepatřím k lidem, pro které by bylo nejdůležitější mít dokonale vypleté záhonky,  ale představovala jsem si zahradu, kde bude mnoho různorodých jedlých druhů a která bude žít svým životem bez nutnosti mé neustálé péče. A tak jsem potkala v loňském roce úžasnou ženu, která se zabývá navrhováním přírodních zahrad – Pavlínu. (http://www.svetekozahrad.cz/svet-ekozahrad.html)

Vzhledem k tomu, co všechno jsem na své zahradě zkoušela bez velkých úspěchů,  jsem cítila potřebu, nechat si poradit od odborníka a proto jsem Pavlínu požádala o vytvoření projektu naší zahrady. Nechtěla jsem již jít cestou pokusu omylu, protože jsem chtěla, aby zahrada opravdu rostla a plodila a tím se využil její potenciál v souladu s přírodou.  Projekt vznikal úžasným způsobem. Pavlína se mnou několik měsíců konzultovala moje představy a požadavky mého muže, řešili jsme každé zákoutí a každou rostlinu. Naučila jsem se mnoho nového a velmi se mi rozšířily obzory. :)

V březnu měl být projekt hotový a já jsem se velmi těšila, až začnu zahradu přetvářet. Začala jsem vlastně hned, kdy mi od Pavlíny projekt přišel a našla jsem v sobě netušené schopnosti a nadšení. Na zahradě trávím od té doby téměř každý den několik hodin- někdy dvě, někdy třeba šest. Kromě toho si vedu deník, ve kterém si zapisuji postup prací, seznamy rostlin, atd. Učím se o rostlinách, které na zahradě vysazuji. Každý den se po zahradě procházím a komunikuji s ní. Mám velkou radost z toho, jak krásně vše, co jsem zasadila, roste a prospívá. Vnímám, že je mi blízká tak, jak nikdy nebyla. Jsem tam šťastná a každá činnost, kterou dělám, mne velmi naplňuje a obohacuje. Už jsem pochopila, proč jsou lidé, kteří tráví svůj volný čas na svých zahradách, ti nejšťastnější. Je to o vztahu k přírodě, k půdě, k matce Zemi a také je to návrat k sobě.

Prosinec 2015-  počátek

V zimě je zahrada vždy smutnější, vše odpočívá.

IMG_1558 IMG_1560 IMG_1569 IMG_1571 IMG_1581 IMG_1593 IMG_1604

 

 

 

 

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář